Tarımda Verimliliği Artıran Son Teknoloji Makineler

Her geçen gün gelişen ve pek çok sektörü yakından ilgilendiren teknoloji, tarım sektöründe de önemli atılımlara sahip olmaktadır. Özellikle tarımda verimlilik, kalite ve kazanç gibi faktörlerin iyileştirilmesini sağlayan bu son teknolojik makineler, artık geleneksel tarım kavramını kaldırarak, tüm dünyada “Smart Agriculture” olarak bilinen akıllı tarım uygulamalarını başlatmıştır. Yeni teknolojik uygulamalar sayesinde tarım teknolojilerinde de hız ve verimlilik kat ve kat artmaktadır.

Drone Tabanlı Görüntüleme Sistemi

Kısa sürede tüm ekim alanından görüntü alabilen dronelar, toprağın son durumunu, su kapasitesini, bitkilerdeki hastalık ve bitkiye zarar veren canlıların erken tespitini sağlamaktadır. Yapay zekâ tabanlı analizleri meteorolojik veriler ile destekleyen ve sonuç raporları alabilen bu sistemler, tarladaki olumsuz koşulları daha ilk oluşum anında dahi tespit edebilmektedir.

Teknolojik Sensörler

Hassas bitkilere ait tarım faaliyetlerinde kullanılan teknolojik sensörler toprak altına yerleştirilmektedir. Düzenli aralıklar ile toprağın nemi, pH derecesi ve elektriksel iletkenlik (EC) özelliği gibi pek çok değeri hassas şekilde ölçebilirler. Hassas sensörler ile birlikte yerleştirilen akıllı damla sulama boruları da sensörden gelen nemlilik analizine göre, sulama işlemini sadece bitkinin köklerine yaparak su maliyetini en aza indirirken, verimlilik faktörünü de maksimuma çıkarmaktadır.

Sera Otomasyon Sistemleri

Seralarda üretimi yapılan bitkinin, ekiminden hasat edilmesine kadar zorlu bir süreç bulunmaktadır. Bitkinin en optimum koşullarda gelişimi, verimlilik açısından oldukça önemlidir. Ortam koşullarına ait sıcaklık, ışık şiddeti, mevcut nem miktarı, toprak nemi gibi parametrelerin düzenli takip edilmesi için sera otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. Bu sayede sera içerisine yerleştirilen hassas sensörlerden gelen veriler, ısıtıcıların uygun zamanda devreye girmesi, su pompalarının çalıştırılması, havalandırma pencerelerinin faaliyete geçmesi gibi işlemleri sağlamaktadır.

Akıllı Traktörler ve Biçerdöverler

Son teknoloji tasarımı olan traktörler artık neredeyse insan gücüne ihtiyaç duymamakta ve uzaktan kumanda ile çalıştırılabilmektedir. Biçerdöver ve traktörlere monte edilen antenler uydu alıcısından gelen sinyalleri takip etmekte ve otomatik olarak kontrol edilen bir tarım makinesi olarak çalışmaktadır. Böylece biçerdöver ya da traktör kullanan kişi, direksiyona dahi dokunmadan tarlanın her yerine müdahale edebilmektedir. Ekme ve biçme işlemlerinde kullanılan bu akıllı makineler, üzerlerindeki bilgisayarlı sistemler sayesinde tarladaki biçilecek alanları dahi tespit edebilmekte ve neredeyse sıfıra yakın bir hata ile tüm gereklilikleri yerine getirmektedir. 

Akıllı Sulama Sistemleri

Ülkemizin kurak ve yarı kurak bir coğrafyada olması ve mevcut su kaynaklarının büyük bir bölümünü sulamada kullanması, suyun tarımsal girdilerdeki yerini önemle işaret etmektedir. Tam da bu noktada kullanılabilen akıllı sulama sistemleri, toprağın nemlilik oranı ile ekili bitkinin ihtiyaç duyduğu nem oranını karşılaştırarak sulama sistemini harekete geçirmektedir. Sistemler programlanabildiği için saatlik, günlük, haftalık ve aylık sulama programları oluşturulmaktadır. Böylece hem gereksiz sulamanın önüne geçilmekte hem de su kaynaklarının korunması sağlanmaktadır. Öte yandan fazla sulama nedeniyle bitkide oluşabilecek deformeler de önlenmektedir.

Tarımsal üretiminizde yüksek verim almak ve son teknolojinin getirdiği imkânlar ile sürdürülebilir bir tarım alanı oluşturmak istiyorsanız, Tarnet’in yüksek teknoloji çözümlerinden faydalanabilirsiniz. Tarımsal ekosisteminizi güçlendirmek için size bir telefon kadar uzakta!